Vanja-memorandum-2025-krive-W

UPRAVNO PRAVO

Upravni spor je zasebna kategorija sudskog spora, i to o zakonitosti jednog konkretnog (u)pravnopravnog čina, koja se od strane nadležnog suda rešava po naročitom postupku, a u kome je tužena strana neki organ/organizacije javne uprave.

Tužilac u upravnom sporu je pravno legitimisano lice za podnošenje tužbe kojom se pobija zakonitost konačne odluke donete u nekoj upravnoj stvari, odnosno konačno upravno “ćutanje”.

Uprani spor je spor koji stranka pokreće zbog nedonošenja u roku po zahtevu stranke prvostepenog upravnog akta protiv koga nije dopuštena upravna žalba, zbog nedonošenja u roku drugostepenog akta, po žalbi na prvostepeni akt, odnosno prvostepeno “ćutanje”. U oba slučaja ćutanje mora da bude konačno sa stanovišta upravnog postupka.

Naša kancelarija nudi pravnu pomoć i ostvarivanje ciljeva koji se tiču:

a) pojednostavljenja i ubrzanja opšte upravne procedure
b) delotvornijeg zadovoljenja angažovanih interesa u upranim stvarima – lakše i potpunije ostvarenje i zaštita kako zaknitosti, tako i sloboda i prava građana u procesu neposredne primene propisa u celini upravne materije

Katastar nepokretnosti jeste osnovni i javni registar , koji sadrži prostorne i opisane podatke o nepokretnostima, podatke o stvarnim pravima na njima, kao i na drugim pravima i činjenicama čiji je upis u katastar predviđen zakonom.

Naša advokatska kancelarija omogućava sve vrste upisa u katastar nepokretnosti, bez obzira a li se radi o upisu nepokretnosti, upisu prava, upisu predbeležbi, upisu zabeležbi putem sertifikovane aplikacije e-šalter.

Upis nepokretnosti je upis podataka o parceli, objektu i posbnom delu objekta.

Podaci o parceli upisuju se na osnovu elaborata geodetskih radova, kao i isprave za upis kada je to propisano zakonom.

Podaci o objektu upisuju se na osnovu elaborata geodetskih radova i podataka o objektu iz zpotrebne dozvole, odnosno građevinske ako je za objekat izdata samo građevinska dozvola.

Podaci o posebnim delovima objekta upisuju se na osnovu upotrebne dozvole i elaborata geodetskih radova.

Zastupanje pred sudovima

Stranka u pravnom postupku može biti svako fizičko ili pravno lice, a ista može ovlastiti zastupnika da parnični postupak vodi u njeno ime. Postoje tri vrste zastupnika i u odnosu sa pravni osnov ovlašćenja mogu biti: zakonski zastupnik, zastupnik pravnog lica i punomoćnik.

Zakonski zastupnik zastupa stranke koje nemaju parničnu sposobnost, lica koja su lišena poslovne sposobnosti i maloletna lica mlađa od 14 godina, kao i lica koja imaju parničnu sposobnost, ali su odsutna i ne mogu da se pojave na parnici, niti da imenuju punomoćnika. Zakonski zastupnik može u ime stranke da preduzma sve radnje u parničnom postupku. Po pravilu je to roditelj koji zastupa maloletno dete, staralac koji zastupa štićenika, staralac odsutnom licu itd.

Ukoliko se utvrdi da će postavljanje zakosnkog zastupnika redovnim postupkom trajati predugo, što bi moglo da prouzrokuje štetne posledice po obe stranke, sud parnično nesposobnom licu može da dodeli privremenog zastupnika. Privremeni zastupnik može biti samo advokat i Zakonom o parničnom postupku su precizirani slučajevi u kojima se isti postavlja.

To su situacije kada tuženi nije parnično sposoban, a nema zakonskog zastupnika, kada postoje suprotni interesi tuženog i njegovog zakonskog zastupika, kada obe stranke imaju istog zakonskog zastupnika, ukoliko je prebivalište, boravište ili sedište tuženog nepoznato, a tuženi nema punomoćnika, ukoliko se tuženi ili njegov zakonski zastupnik, koji ujedno nemaju punomoćnika, nalaze u inostranstvu, a dostavljanje se nije moglo izvršiti.

Punomoćnik za prijem pismena se postavlja u situaciji kada se stranka nalazi u inostranstvu, gde ima prebivalište, boravište ili sedište. Ukoliko se tužilac nalazi u inostranstvu imaće obavezu da u tužbi da imenuje svog punomoćnik za prijem pismena, u suprotnom će tužba biti odbačena. Ukoliko se tuženi nalazi u inostranstvu, sud ga poziva da u određenom roku imenuje punomoćnika, a u suprotnom, ako se tuženi to ne uradi, sud mu rešenjem postavlja punomoćnika i obaveštava ga o tome.

Privredna društva nemaju mogućnost da direktno istupaju u pravnim poslovima, već to rade preko svog zastupnika na osnovu zakonske regulative. Zastupnik pravnog lica osvaruje prava i obaveze u ime i za račun pravnog lica i kao takav je upisan u registar Agencije za privredne registre.
Punomoćnik dobija ovlašćenja za zastupanje na osnovu punomoćja stranke, i samim tim zastupanje je voljno. Ne postoji obaveza da stranka mora imati punomoćnika u postupku, osim u dve situaciuje kada je neophodno da stranku zastupa advokat:prilikom revizije i prilikom predloga za ponavljanje postupka.

Oslobađanje od sudske takse

Od plaćanja sudske takse su oslođeni Republika Srbija, državni organi i posebne organizacije, organi autonomne pokrajine i organi lokalne samouprave, organizacije Crvenog krsta, kao i izdržavana lica u postupcima u vezi zakonskog izdržavanja i lica koja zahtevaju isplatu minimalne zarade.

Taksu za podneske i radnje ne plaćaju lica koja Republici Srbiji, socijalno humanitarnim, naučnim ili kulturnim organizacijama, ustanovama ili fondacijama poklanjaju svoju imovinu ili se u njihovu korist odriču prava svojine na nepokretnostima ili im bez naknade ustupaju druga prava na nepokrenostima.

Strana država je oslobođena plaćanja takse ako je to predviđeno međunarodnim ugovorom ili pod uslovom uzajamnosti.

Stranka u vanparničnom postupku oslobođena je od plaćanje takse za radnje ili postupke koje je sud poverio javnom beležniku.

Stranke se oslobađaju od plaćanja takse ukoliko se parnični postupak okonča do dana zaključenja prvog ročišta za glavnu raspravu posredovanjem, sudskim poravnanjem, priznanjem tužbenog zahteva ili odricanjem od tužbenog zahetva.

Sud može osloboditi taksenog obaveznika od plaćanja takse ako bi plaćanjem takse, imajući u vidu visinu sredstatava iz kojih se obaveznik i članovi njegovog domaćinstva izdržavaju, ta sredstva bi bila u tolikoj meri umanjena da bi time bila ugrožena njihova socijalna sigurnost.

Kontakt

Mileševska 7, Beograd 11000

Radno vreme: 09.00 – 17.00

Subota i nedelja neradni

Telefoni

+381 60 017 17 01 +381 11 45 70 961

Email

office@borovcaninpartners.com

© Copyright 2019. by Borovčanin & Partners